Home Aktualności

Hologramy

2741
0
hologramy

Hologramy zabezpieczające

Hologramy zabezpieczające to etykiety z nadrukowanym na nich hologramem. Są stosowane w celu weryfikacji autentyczności produktów. Hologramy zabezpieczające są bardzo trudne do podrobienia ponieważ ich produkcja wymaga drogich, specjalistycznych i technicznie zaawansowanych maszyn. Są szeroko stosowane w zabezpieczeniach banknotów szczególnie tych z wyższymi nominałami. Są także wykorzystywane w paszportach, kartach bankomatowych i kredytowych jak również w zabezpieczeniu innych produktów wysokiej jakości. W 1987 Herman Lopata prezydent Nowego Jorku opatentował hologram zabezpieczający kartę kredytową jako część jego projektu dotyczącego zautomatyzowanego pobierania opłat autostradowych. Hologramy są klasyfikowane według różnych typów w zależności od stopnia zastosowanych w nich zabezpieczeń. Różne klasyfikacje zostały podane poniżej:
1. 2D/3D ilustracje holograficzne
2. Mikrohologramy
3. Elektronolitografia

hologramy city

2D/3D ilustracje holograficzne

Jest to najbardziej powszechny rodzaj hologramów – faktycznie nie są to hologramy. Termin „hologram” zyskał nowe znaczenie w związku szerokim upowszechnieniem wielowarstwowych obrazów używanych w kartach kredytowych czy prawach jazdy. Ten typ „hologramu” składa się z 2 lub więcej obrazów ułożonych w taki sposób że każdy jest naprzemiennie widoczny w zależności od kąta widzenia obserwatora. Technika ta jest podobna do techniki wykorzystywanej od ostatnich 50 lat do tworzenia światełek odblaskowych do rowerów, motocykli czy samochodów. Te hologramy ( ich grafika) może składać się z dwóch warstw (tła i pierwszego planu) lub trzech warstw ( tła pierwszego i drugiego planu) . W przypadku hologramów drugi plan jest uzyskiwany poprzez nałożenie hologramu dwuwarstwowego na tło. Takie hologramy dają szczególny efekt wielopoziomowości i wielu kolorów. Obraz ma jeden lub dwa poziomy z płaską grafiką „pływającą” nad lub na powierzchni hologramu. Obiekty w tle wydają się być pod lub za hologramem dając efekt głębi.

hologram D1

Mikro hologramy

Ten typ hologramów ma maksimum 10 mikrometrów na mikrocząstkę i jest produkowany przy użyciu specjalistycznych maszyn przez co podrabianie jest bardzo trudne i drogie. Projekt elementów optycznych wykorzystuje wiele algorytmów aby stworzyć kształty całkowicie unikalne które świadczą o autentyczności mikrocząstki. Takie hologramy mogą być nanoszone w formie sprayu na przedmioty które mają być zabezpieczone np. przed kradzieżą

hologram D2

Elektronolitografia

Hologramy wytworzone tą techniką są bardzo skomplikowane i wymagają niezwykle drogich systemów elektronolitograficznych. Ten typ technologii pozwala wytworzyć hologram z rozdzielczością do 0,1 mikrometra (254 000 dpi) . Wymaga to użycia szczególnych algorytmów dla zaprojektowania elementów optycznych i kształtów . Taki typ hologramu stwarza możliwość widzenia pojedynczego punktu przez 4 lasery jednocześnie , umieszczania 2 i trójwymiarowego tekstu , efektu przełączania (zamiany) obrazu, efektu trójwymiaru, ukrytych obrazów tekstów mogących być odczytywanym przez laser i obrazu w 24 bitowej głębi koloru. Za pomocą hologramów można zrealizować wiele ciekawych funkcji.

hologram D3

Obrazy ukryte

Zazwyczaj przyjmują formę bardzo cienkich linii i konturów. Ukazują się gdy zostaną oświetlone pod określonym kątem.

hologramy D4

Druk Giloszowy

To druki przyjmujące skomplikowane wzory uzyskiwane poprzez nałożenie dwóch lub więcej cienkich linii krzywych, przeplatających się w różnorodnych kombinacjach i tworzących geometryczny kształt.

hologram postac

Obrazy Dynamiczne

można obejrzeć poprzez zmianę warunków obserwacji hologramów – Przy obracaniu lub nachylaniu hologramu uzyskujemy możliwość obserwacji pewnych cech hologramu (wrażenie ruchomości obrazu).

hologram postac 2

Mikrotekst i nanotekst

Hologramy „dot matrix” są w stanie przedstawiać tekst w różnych rozmiarach. Istnieją trzy typy mikrotekstu : o wysokim kontraście 50-150 mikrometrów niskokontrastowe oraz mikroteksty mniejsze niż 50 mikrometrów – tzw. nanotekst. Nanotekst jest widoczny wyłącznie pod mikroskopem.

hologramy doliny

Kryptogramy

Są to obrazy niewidoczne gołym okiem. Są odczytywane dzięki specjalnemu czytnikowi laserowemu. Jest to bardzo dobry sposób weryfikacji autentyczności.

Obrazy dwu lub trójwymiarowe

Ta technika pozwala na łączenie dwu lub trójwymiarowych obrazów z innymi zabezpieczeniami np. mikrotekstem, utajonymi obrazami kryptogramami itp. Ten efekt może być osiągnięty tylko dzięki hologramom i jest nieosiągalny w żadnej innej technologii tradycyjnej.

Obrazy 24 bitowe

Kolorowe obrazy 24-bitowe są bardzo efektowne i dekoracyjne. Mogą zawierać mikroteskt, obrazy utajone, a także inne zabezpieczenia stanowiąc atrakcyjną formę ochrony produktów bądź dokumentów.

Hologramy - rożne materiały

Hologram może być umieszczony za pomocą gorącej folii, niezwykle cienka warstwa grubości zaledwie kilku mikrometrów jest łączona z papierem lub plastikiem za pomocą gorącego kleju i temperatury. Hologram może być także bezpośrednio tłoczony na papierze holograficznym. Hologramy z zastosowaniem logo, lub innych motywów graficznych są szeroko wykorzystywaną metodą zabezpieczeń min kart kredytowych, paszportów, banknotów a także innych dokumentów wartościowych. Raz użyty hologram nie może być usunięty bez zniszczenia go i zastosowany ponownie. Z tego powodu stanowi niezwykle skuteczne zabezpieczenie.

ZAPROSZENIE_DO_KLUBU_jpg_starter

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here