W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w piątek, 9 lipca 2021 r. w odbyło się pierwsze spotkanie Pomorskiego Zespołu do spraw Kobiet. Będzie to organ doradczo-konsultacyjnym przy Zarządzie Województwa Pomorskiego. Zespół będzie zajmować się m.in. wyrównywaniem szans zawodowych i ekonomicznych kobiet. Ma też przeciwdziałać dyskryminacji pań na rynku pracy.
Pomorski Zespół do spraw Kobiet jest organem doradczo-konsultacyjnym. Najważniejszym jego zadaniem będzie podnoszenie świadomości dotyczącej równego traktowania w zakresie pracy, płacy i awansu zawodowego kobiet. Ma też monitorować i analizować potrzeby związane z wyrównywaniem szans zawodowych i ekonomicznych kobiet. Co ważne, zespół będzie analizować aktywność organizacji, samorządów i innych podmiotów w zakresie praktyk równościowych. Ma opracowywać informacje o sytuacji w regionie w zakresie równości praw kobiet i mężczyzn oraz diagnozować bariery oraz rekomendować system promowania praktyk i polityk równościowych w tym zakresie. Ponadto, praca zespołu będzie polegać na nawiązywaniu współpracy i wymianie dobrych praktyk z innymi ciałami i instytucjami prowadzącymi podobną aktywność w Polsce i za granicą.
Zespół liczy 22 członkinie i członków, którzy zostali powołani na 3-letnią kadencję. Są wśród nich m.in. szefowe różnych pomorskich firm i instytucji, organizacji pozarządowych, prawniczki, pracowniczki naukowe uczelni wyższych, a także trenerki.
Co ustalono?
Podczas pierwszego spotkania ustalono, że zespół będzie spotykać się nie rzadziej niż raz na kwartał. Będzie podzielony na mniejsze grupy, które będą aktywnie działać zwłaszcza w środowiskach lokalnych. Co ważne, przyznano, że sytuacja kobiet jest bardzo trudna. Marszałek Mieczysław Struk zaznaczył, że dotyczy to m.in. szans na rozwój zawodowy oraz powrotu kobiet na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Stwierdził, że kobiety są dyskryminowane. Z kolei marszałkini Agnieszka Kapała-Sokalska dodała, że liczy na owocną współpracę. Chodzi głównie o to, aby członkowie zespołu służyli pomocą i radą w zakresie polityki gospodarczej, społecznej i edukacji obywatelskiej. Ważne jest też pobudzenia aktywności kobiet i wykorzystanie ich potencjału. Przewodnicząca zespołu Jolanta Szydłowska zauważyła, że kobietom bardzo trudno jest awansować, a wszystko, co panie robią zależy od ich niezależności ekonomicznej. Aby poprawiła się sytuacja kobiet ważne jest wsparcie ze strony partnera. Powiedziała, że na początku działalności zespół podzieli się posiadaną wiedza, następnie zdiagnozuje sytuację kobiet, a na końcu zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
UMWP